Главная | Регистрация | Вход | RSSВторник, 23-Января-2018, 14:07

Диканька

Каталог статей

Главная » Статьи » О нас

Цікаве

Пам’ятники архітектури:
Троїцька церква. Збудована у кін. 18 ст. на кошти П.В. Кочубея у стильових формах пізнього бароко. Однобанна. Під правим крилосом поховано фундатора храму з дружиною. Згідно з місцевими переказами, саме Троїцьку церкву згадує М.Гоголь у повісті «Ніч перед Різдвом».
Миколаївська церква. Поштовхом до її створення в 17 ст. стала ікона святителя Миколая, знайдена в цій місцині, де колись був ліс, на пеньку. Споруджена на території садиби Кочубеїв у 1794р. Будівля у стилі класицизму за проектом архітектора М.О. Львова. За типом – мурована однобанна ротонда. Тут уперше було застосовано систему подвійного купола, що помітно поліпшило акустику. Ще одна новація - таємні повітряні печі, що виконували функції сучасних кондиціонерів. Під церквою влаштовано родинний склеп Кочубеїв. Іконостас був зроблений різьблений дубовий іконостас роботи майстрів-кріпаків, які спеціально навчалися у Італії.
1810р. (за іншими даними – 1827р.) збудовано дзвіницю за проектом архітектора Л.Руска. Двоповерхова. Відомо, що мати Миколи Гоголя Марія Іванівна Гоголь-Яновська часто бувала тут і молила, щоб Бог послав їй сина, якого й назвала на честь храму.
Тріумфальна брама. Зведена 1820р. за проектом архітектора Л.Руска на честь перебування 1817р. в Диканьці Олександра І. Тріумфальна брама – єдиний на Полтавщині зразок архітектури класицизму подібного типу, що уцілів.

Диканська картинна галерея (вул. Леніна, 72). Тут зібрано понад 450 експонатів: полотна художників Донцова М.О., Горобця П.М., Піаніди Б.М., Литвина О.Ф., Марченка Ф.Г., Жовноватого В.П., Жовковатого М.П.,  Непийпива В.Г. та ін., роботи гончара Пошивайла Г.Н., скульпора Ільченка Л.Х. і т.д. Одна з кімнат музею присвячена життєвому і творчому шляху художниці Марії Костянтинівни Башкирцевої.
Диканський історико-краєзнавчий музей (вул. Леніна, 68).

Унікальною пам'яткою садово – паркового мистецтва є Бузковий гай, створений на початку 19 ст. у кар'єрі площею 2 га, з якого брали глину для цегельного заводу Кочубея. Після закриття заводу тут було насаджено бузок, облаштовано алеї та альтанки. Так як рід Кочубеїв дуже потерпал від туберкульозу, то лікар порадив графу Віктору Павловичу Кочубею посадити для його доньки Ганни бузковий гай, щоб його повітря хоч трохи продовжило її життя.
Кочубеївські дуби – ботанічна пам’ятка природи. Чотири дуби віком понад трьохсот років. По легенді біля цих дубів юна Марія (Мотря) Кочубей зустрічалася з гетьманом Мазепою. Кочубеївські дуби оспівані О.Пушкіним у поемі "Полтава".

Збереглися й залишки печерного скиту, що існував у лісовій хащі під Диканькою до 1602 року. Це було ціле підземне містечко з 8 печер, з'єднаних розгалуженими ходами з системою життєзабезпечення.

Великий інтерес викликають інші пам'ятники природи – Ялиновий гай, урочище "Парасоцький ліс"(загальнодержавного значення), виходи пісковиків, Фесенкові горби, Писарівщинський лісопарк, балка "Пустовітка", лісосмуга О.О. Ізмаїльського, урочище "Яворівщина", які входять до природно – заповідного фонду Диканщини.Источник: http://poltava-via.narod.ru/dikanka.html
Категория: О нас | Добавил: viten (07-Декабря-2007) | Автор: Ялина E W
Просмотров: 546 | Комментарии: 1 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]