Главная | Регистрация | Вход | RSSВторник, 23-Января-2018, 14:07

Диканька

Каталог статей

Главная » Статьи » О нас

Історія Диканьки
Диканька – селище міського типу, районний центр, розташований на правобережжі річки Ворскли за 29 км на північ від Полтави.

Походження назви селища пов’язують з тією обставиною, що раніше Диканька була оточена густими лісами, віковими дубами, які надавали цій місцевості дикого вигляду. Існують також твердження, що ця назва походить від прізвища першого поселенця – Диканя.

На території сучасної Диканьки виявлені сліди 3-х поселень ранніх скіфських часів, які існували тут ще в VII-VI ст. до н.е.

Вперше в письмових джерелах Диканька згадується в 1658 році, коли поблизу неї стався бій між загонами полтавського полковника Мартина Пушкаря і військами гетьмана Івана Виговського. Через десять років на тому ж полі відбулась ще одна битва, тепер між гетьманами Петром Дорошенком та Іваном Брюховецьким. У 1660р. Диканька входить до складу Будиської сотні Полтавського полку. За універсалом гетьмана Івана Самойловича від 1687р. належить генеральному судді В.Л. Кочубею. У період Північної війни, в кінці 1708р. – на початку 1709р., стає ареною воєнних дій.

У XVIII ст. в Диканьці було кілька броварень, великі пасіки, що належали козацькій старшині та духовенству. Кочубеї були власниками селітряних заводів, що виробляли порох для армії. 1752р. Диканька числилась у першій Полтавський полковій сотні.

З 1802р. Диканька входить до складу Полтавської губернії. У 1817р. до Диканьки приїздив цар Олександр І, і на честь його перебування 1820р. споруджено Тріумфальну арку. На час скасування кріпацтва Диканькою володів полтавський повітовий предводитель дворянства Л.В. Кочубей, який мав 3860 десятин землі; завод по розведенню породистих англійських коней, тонкорунних овець, молочної породи корів і темворський свиней. В селі працював пивоварний завод, механічна майстерня, де вироблялись маслобійки-«полтавки».

У 1902р. в Диканці відбулися селянські заворушення. У листопаді 1905р. – страйк у диканьському маєтку М.М. Кочубея (онук декабристів С.Г. і М.М. Волконських). З 10 червня по 1 липня 1906 р. в селі проходив страйк робітників пивоварного заводу. Влітку 1907р. відбувся страйк наймитів економії Кочубея.

У січні 1918р. у Диканьці проголошено радянську владу. У роки громадянської війни було зруйновано палац Кочубеїв, а експонати картинної галереї, бібліотеку та архів було вивезено. Із встановленням радянської влади Диканька стала центром сільради, а з 7.03.1923р. – центром Диканьського району.

З 1957р. Диканька – селище міського типу.Источник: http://www.ukrmandry.com.ua/index.php?id=274
Категория: О нас | Добавил: viten (18-Ноября-2007) | Автор: Администратор
Просмотров: 695 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]